اغلاق
اغلاق
التصويت

هل ستصوت للقائمة المشتركة ؟

نعم

لا

الرئيسية /

בשל הגשמים, אנשי קצא"א ורשות הטבע שוב שואבים נפט באזורים שכבר נוקו...

2014-12-09 17:25:55

סגן השר אופיר אקוניס, שמונה היום (שלישי) לאחראי על המשרד להגנת הסביבה, ביקש ממנכ"ל המשרד דוד לפלר הנמצא בוועידת האקלים בפרו לחזור מיד לארץ כדי לסייע בטיפול בזיהום הנפט בעברונה. "בכוונת סגן השר לראות בראש סדר העדיפויות את הטיפול באסון האקולוגי בדרום ולעשות כל מה שנדרש בכדי לבלום התפשטות הנפט הגולמי ולמנוע אסון סביבתי ובריאותי", נמסר מלשכת אקוניס, "בשעה האחרונה שוחח סגן השר עם מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה השוהה בחו"ל והורה לו לחזור ארצה במהירות האפשרית וללא דיחוי״.

  

הגשם שירד גרם להצטברות שלוליות של מים ונפט וכעת נאלצים אנשי חברת קצא"א ורשות הטבע והגנים לשאוב פעם נוספת את הנפט המעורבב במי הגשמים בכמה מהאתרים שכבר נוקו.

היום גם דיווחו אנשי הרשות על הימצאות צבאים בשמורה שהוכתמו בנפט גם בכפות הרגליהם ומדעני הרשות חוששים שהדבר יקשה על כושר תנועתם. עוד מעריכים כעת ברשות כי זיהום הנפט פגע ביותר מ-400 עצי שיטים החיוניים ביותר לקיום השמורה. עדיין לא ברור עד כמה החשיפה לנפט תפגע בעצים לאורך זמן.

היום התקבלו נתונים עדכניים על היקף הזיהום ומהם עולה כי בשמורת עברונה השטח שנפגע באופן כולל הוא כאלף דונם אבל השטח הכולל של כתמי הנפט הוא כ-130 דונם. עוד התברר בימים האחרונים כי זיהום נפט קודם שהתרחש ב-1975 היה ככל הנראה גדול אף יותר בהיקפו ובכמות הנפט שזרמה לאזור. ההערכה היא שאז זרמו לחלק הדרומי יותר של שמורת עברונה כ-10 אלפים מעוקבים של נפט. הנתון המעודד הוא שהשטח שנחשף לזיהום זה השתקם ולא נראה שנגרם לו נזק משמעותי.

בצהריים החל לרדת באזור האסון גשם חזק שהעלה את החשש משיטפונות שיביאו להתפשטות זיהום הנפט עד למפרץ אילת, אך בעקבות היחלשות הגשם הוסר החשש. הצוותים המטפלים בקרקע המזוהמת קיבלו הנחייה לצאת מהאזור בעקבות מזג האוויר הגשום. כביש 90 בערבה, בין אילת לצומת קטורה, נסגר לתנועה.

חמישה ימים אחרי דליפת הנפט בצינור של חברת קצא"א בעין עברונה, שגרמה לאסון אקולוגי חמור בערבה, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו למקום והתייחס לסוגיה לראשונה. נתניהו ביקר באזור האסון אחרי כמה ימים שבהם נמתחה ביקורת ציבורית חריפה על כך שהוא ושאר שרי הממשלה הרלוונטיים מתעלמים מהנושא ונמנעים מלעסוק בו או להתבטא לגביו. הוא קיבל עדכון על מאמצי הטיפול בדליפת הנפט. אנשי משרדו של נתניהו אמנם עומדים בקשר עם המשרד להגנת הסביבה, אך עד היום ראש הממשלה לא התייחס באופן פומבי לאסון.

מוקדם יותר היום מינה נתניהו את סגן השר אופיר אקוניס מהליכוד לאחראי על המשרד להגנת הסביבה. נתניהו ימשיך להחזיק בתפקיד השר להגנת הסביבה שהועבר לאחריותו לאחר התפטרותו של השר הקודם עמיר פרץ לפני חודש.

למרות החשש מהתפשטות זיהום הנפט בערבה, אתמול התברר כי מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, אינו שוהה בימים אלה בארץ אלא משתתף בוועידת האקלים שנפתחה בשבוע שעבר בפרו. המנכ"ל ביקר באזור הדליפה ביום חמישי שעבר ומאוחר יותר המריא לוועידה.

בשמורת הטבע נערכו אתמול לאפשרות של שיטפונות שיביאו להתפשטות זיהום הנפט שאירע באזור והגבירו את קצב פינוי הקרקע ושלוליות הנפט. המשרד להגנת הסביבה הכין ציוד ייעודי לספיגת נפט כדי למנוע את זרימתו לכיוון מפרץ אילת.

החשש משיטפונות שיביאו לזרימת שאריות לכיוון מפרץ אילת הביא למעורבות של אנשי אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה. אתמול הם החלו בהיערכות להצבת אמצעים לחסימת שאריות נפט שעלולות להגיע אל הים ולסכן את שוניות האלמוגים. מדובר באמצעים שבהם נעשה בדרך כלל שימוש במקרים שבהם נפט דולף ממכליות בים.

מלבד זאת, בוצעו עבודות להקמת סוללות עפר שיסכרו את השיטפון ויוכלו לאגור את המים הזורמים מכיוון השמורה. אתמול בבוקר דיווחה חברת קו צינור אילת־אשקלון (קצא"א) כי כמות הנפט שזרמה בדליפה היתה כחמישה מיליון ליטר. מדובר בכמות גדולה בהרבה מהערכות קודמות. אתמול גם נמשכו הפעולות לפינוי קרקע מזוהמת, ועד עתה הוצאו מהשמורה ושטחים הסמוכים לה כ–20 אלף טונות קרקע.


للمزيد من קאלאם בעברית

تعليقك على الموضوع